Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Medya Komisyonu Stadyumda

Medya Komisyonu Stadyumda 

     Önce Çocuk Hakları projesi nedeniyle geniş bir alanda çalışmalarını sürdüren öğrenci merkezli medya komisyonu ilk yarının son haftasında Atatürk Stadyumu’nda yerini alarak hem Zara Belediyesi’ne forma renkleri olan kırmızı siyah çiçekle hoş geldiniz derken hem de Aksaray spor’un forma renklerinden esinlenilen siyah beyaz çiçekle takıma yanınızdayız mesajı verdi. 68 Yeni Aksarayspor’un sahaya Aksaray Eğitimciler Derneği tarafından hazırlanan ‘Ben çocuğum; benim olduğum yerde küfür olmasın.’ pankartı ile çıkması seyirciden bol alkış aldı.

Medya Komisyonu Aksaray Posta'yı Ziyaret Etti

Medya Komisyonu Aksaray Posta'yı Ziyaret Etti 

     Aksaray Eğitimciler Derneği tarafından hazırlanan Önce Çocuk Hakları kapsamında oluşturulan Medya Komisyonu’nun yeni durağı Aksaray Posta Gazetesi oldu. Komisyon üyesi öğrencilerin sormuş olduğu sorulara samimi cevaplar veren gazete sahibi Bilal Bölükbaş projeden duymuş olduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Kayseri Spordan Anlamlı Jest

Kayseri Spordan Anlamlı Jest 

     Aksaray Eğitimciler Derneği’nin en çok ses getiren AB projelerinden Önce Çocuk Hakları’nda (Fırst Chıldren Rıghts) son nokta Kayseri Kadir Has Stadyumu’nda konuldu. Kayserispor- Beşiktaş maçında sahaya ‘Ben çocuğum, benim olduğum yerde küfür olmasın’ şeklinde hazırlanan branda ile çıkan Sarı Kırmızılı oyuncular stada gelen yaklaşık 25 bin seyirci tarafından alkışlandı. 

Aksaray FM Öğretmenler Günü’nü Öğrencilerle Kutladı

Aksaray FM Öğretmenler Günü’nü Öğrencilerle Kutladı 

     24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen özel programlara Aksaray Eğitimciler Derneği’nin ‘Önce Çocuk Hakları’ projesini yürüten medya komisyonu da katıldı. 

Önce Çocuk Hakları Medya Komisyonu Kanal 68’e Ziyarette Bulundu

Önce Çocuk Hakları Medya Komisyonu Kanal 68’e Ziyarette Bulundu 

     Aksaray Eğitimciler Derneği tarafından organize edilen Önce Çocuk Hakları hibe projesi nedeniyle düzenlenen medya ziyaretleri kapsamında komisyon üyesi öğrencilerin görüş alış verişinde bulunduğu yayın organı bu defa Kanal 68 Televizyonu oldu. Haber Müdürü Fatih Vurgun ile samimi bir sohbete giren Medya Komisyonu üyesi öğrenciler, görsel yayınlarla ilgili bütün sorularını sorma imkanı buldular. 

Önce Çocuk Hakları Kapanış Töreni Gerçekleştirildi

Önce Çocuk Hakları Kapanış Töreni Gerçekleştirildi 

     Aksaray Eğitimciler Derneği tarafından hazırlanan Önce Çocuk Hakları (Fırst Children Rıghts) projesinin resmi kapanışı Aksaray Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü konferans salonunda yapıldı. Projeye destek olan öğrencilerin velilerine sertifikaların verildiği programda yapılan çalışmalar ve elde edilen sonuçlar paylaşıldı. . 

1 2 3 4 5 6

Hata
  • XML Parsing Error at 2:11. Error 4: not well-formed (invalid token)
14
Ara

Çocuk Haklarının Önemi Ve Anlamı

     1990 yılında Dünya Çocuk Zirvesinde belirtildiği gibi, çocuk masum, duyarlı ve bağımlı bir varlıktır. Ayrıca meraklı, canlı ve umut doludur. Bu dönemi mutlu ve huzurlu şekilde yeni şeyler öğrenerek ve gelişerek geçirirse ileride hem kendisini mutlu kılar hem de toplumun mutluluğuna katkıda bulunur.

     Bir toplumda çocuklar örselenmekte, ihmal ve istismar edilmekte ise o toplumun kültürü geri kalmış bir kültür olarak değerlendirilebilir. Çocuklara değer veren sağlıklı büyüme ve gelişme olanakları sağlayan toplumları da ilerlemekte olan bir kültür olarak değerlendirilebilir.

     Çocuğun bedensel, düşünsel ve ruhsal gelişimi sevgi dolu sıcak bir ortamda yetişmesine bağlıdır. Çocuğun yetişmesi bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal ve ahlaksal gelişimi ile ilgili önlemlerin alınması ile birlikte çocuğun aile ve toplum içindeki yerini düzenleyen hukuk kurallarına bağlıdır. Bu kurallar insan onuru, saygınlığı ve özgürlüklerine uygun olmasında çocuğun olduğu kadar toplumun da yararınadır.

     Çocuk hukuku anne babanın çocuğa karşı ilk ve temel görevlerini, çocuğun da anne babasına karşı haklarını düzenleyen kuralları kapsar. Bu kurallar aynı zamanda çocuğun topluma uyum sağlamasının hukuksal temelini oluşturur. Devletin görevi çocuğun güvenliğine yönelik anne babayı desteklemek ve denetlemek değil, aynı zamanda çocukların yetenekleri doğrultusunda gelişmelerini güvence altına almak onların ekonomik ve sosyal refahını da sağlamak zorundadır. Çocuk hukukunun konusuna çocuğun topluma karşı haklarını düzenleyen kurallar da girer. Çocuk hukuku, özel hukuk , ceza, sosyal ve kamu hukuku ile uluslararası sözleşmelerde bulunan ve çocukların haklarını düzenleyen kuralların bütününden oluşur.

     Çocuk hakları ise; özel hukuk, sosyal kamu ve uluslar arası hukukta yer alan kuralların çocuklara tanıdığı yetkileri kapsar. Çocuk hakları Çocuğun bedensel, zihinsel, duygusal , sosyal ve ahlaki bakımlardan özgürlük ve saygınlık içinde sağlıklı ve normal biçimde gelişebilmesi için hukuk kuralları ile konulan yararlarıdır. Çocuk hakları insan hakları hukukunun bir parçasıdır.

     Çocuk hakları çocukların gelişme gereksinimleri nedeniyle özel insan haklarına sahip olması anlamına gelir. Doğal hukuk ve pozitif hukuk olmak üzere iki yaklaşımla ele alınabilir. Doğal hukuk; çocuğun hem insan olmasından hem de bakıma, korunmaya ve yetiştirilmeye muhtaç olmasından kaynaklanan haklardır. Pozitif hukuk ise; belli bir dönemde belli bir toplumda planlanmış fiilen uygulanan hukuktur.

CFCU AKSADER derlogo